SliderSliderSlider
ایونت رو

 

کد رویداد : 13681              
وضعیت : برگزار شده
تاریخ شروع : پنج شنبه 09 دی 95 Thu 29 December 16
تاریخ پایان : پنج شنبه 09 دی 95 Thu 29 December 16
ساعت شروع : 15:00
ساعت پایان : 15:00
قبل از هر گونه برنامه ریزی و اقدامی، صحت اطلاعات را از برگزار کننده و منبع رویداد، استعلام نمایید.
کشور، شهر و محل برگزاری :
آسیا، خاورمیانه، ایران، استان تهران، تهران، تالار وحدت
Asia, Middle East, Iran, Tehran Province, Tehran
سطح برگزاری : داخلی، ملی، استانی
نوع ورودی : دارای ورودی (غیر رایگان)
منبع ذکر رویداد : سایت موسیقی ما( http://www.musicema.com )

گروه نمایشی «شیفتگان دل» به سرپرستی «هایده کیشی‌پور» با همکاری گروه موسیقی «آواز ملل» به سرپرستی «شهلا میلانی» یکی از جذاب‌ترین داستان‌های عاشقانه آذربایجان را برای اولین‌بار در ایران روی صحنه می‌برد.

این اپرت که اجرای آن ویژه بانوان است، اولین اجرای اپرت معروف آرشین مال‌آلان در ایران است. هایده کیشی‌پور، سرپرست گروه نمایشی شیفتگان دل درباره این اجرا می‌گوید: «این‌کار اولین‌بار حدود 50 سال پیش در باکو اجرا شد و مورد استقبال هنرمندان و علاقه‌مندان نمایش‌های آوازی قرار گرفت. بعد از آن بارها در جاهای مختلف جهان روی صحنه رفت و آخرین‌بار در سال 2013 در نیویورک اجرا شد که باز هم مورد توجه بسیار قرار گرفت.»

کیشی‌پور درباره اجرای اپرت آرشین‌مال‌آلان در تالار وحدت نیز توضیح می‌دهد: «از سال گذشته گروه نمایشی شیفتگان دل با همکاری گروه موسیقی آواز ملل روی این اپرت تمرین کرده‌اند. 6 گروه کر متشکل از 15 الی 40 نفر در اجرای آن نقش دارند و به جای شخصیت‌ها می‌خوانند. چون کار به در اصل به زبان ترکی اجرا می‌شود و از موسیقی و زبان ترکی برای اجرا بهره گرفته می‌شود، یک راوی فارسی‌زبان که یکی از دوبلورهای باتجربه صدا و سیماست آن را برای مخاطبان فارسی‌زبان به زبان فارسی روایت می‌کند.»

او می‌گوید تلاش کرده تا اجرای این نمایش آوازی حاوی یک داستان منسجم باشد و از قطعات پراکنده‌ای که بعضاً به عنوان اجرای باله همراه با آواز و موسیقی روی صحنه می‌رود اجتناب شود: « داستان عاشقانه‌ی آرشین مال‌آلان روایت جوانی تحصیل‌کرده از خانواده‌ای ثروتمند است که بعد از تمام شدن تحصیلات تصمیم می‌گیرد ازدواج کند ولی پیدا کردن دختر و خواستگاری با توجه به فرهنگ آذربایجانی بر عهده زنان خانواده است. جوان که دوست دارد دختر مورد علاقه‌اش را خودش انتخاب کند با مشورت گرفتن از زنان نزدیک خانواده تصمیم می‌گیرد در نقش یک مرد پارچه‌فروش به خانه‌ها سر بزند. آرشین مال‌آلان در زبان ترکی یعنی پارچه‌فروش و وجهه تسمیه آن با نام اپرت همین است. جوان در جست‌وجوهای خود سرانجام گلچهره را می‌بیند و هردو عاشق هم می‌شوند و جوان به خواستگاری گلچهره می‌رود اما گلچهره که نمی‌داند خواستگار تازه‌اش همان مرد پارچه‌فروش است به شدت با این قضیه مخالفت می‌کند تا سرانجام پی به اصل ماجرا می‌برد و آن‌ها به وصال می‌رسند.»

هایده کیشی‌پور مدت سی سال است که در زمینه باله فعالیت می‌کند و پیش از این داستان سیمرغ از عطار، کمدی الهی دانته و دریاچه قو از چایکوفسکی را در قالب اپرت روی صحنه برده است.

اپرت آرشین مال‌آلان روز 9 دی‌ماه ساعت 15 در تالار وحدت اجرا می‌شود. این اجرا تنها ویژه بانوان است.

تالار وحدت تهران
ایونت رو عضویت در ایونت رو گزارش اطلاعات اشتباه

رویداد های مرتبط


تذکر: قبل از هرگونه برنامه ریزی برای حضور و یا اقدامی در رابطه با رویدادها، از مسئولین برگزاری، صحت اطلاعات، شامل زمان، مکان و... را پیگیری نمایید.